Katáng

2021.10.21

MEZEI KATÁNG - A NAP MENYASSZONYA...

" Ki ne találkozott volna útjai során Ővele, ezzel a csodálatraméltó, kéken virágzó növénnyel, mely az út szélén úgy tűnik fel, mintha várna valakit...... a MEZEI KATÁNG lénye - Vágyódás / várakozás

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy szép és kedves lány, akinek gyönyörű égkék szemei voltak. Mindig vidám volt és rendszerint mosolygott, s mindenkihez volt egy-egy kedves szava. - A legenda elmeséli, hogy ez a leány vágyódva várta kedvese visszatértét, aki a világot akarta meismerni és a lány nem tudta, mikor tér vissza. Az út szélén állt és tele vágyakozással várta szerelme visszajövetelét. Napok, hetek, hónapok teltek el... Ekkor olyan nagy lett a vágyódás benne, hogy egészen szomorúvá vált. Egy napon a Jóisten megsajnálta és átváltoztatta csodálatos virággá, melynek virágai égszínű kékek voltak, pont olyan, mint a szép leány szemei. A mezei katáng lénye kék virágaival a vágyakozás szimbóluma. A romantikus iradalomban a kék virágot a vágyódás szimbólumaként énekelték meg.

A mezei katáng virágai minden nap kora reggeltől (kb. 5 órától) kb. délig virágoznak. 10 órakor a virágok már elkezdenek újra becsukódni. Ennyire múlandóak és éppen ezért ennyira varázslatosak és szépek is, az élet allegóriái, ha úgy vesszük. A túl sok vágyakozás néha szomorúvá tesz bennünket. Hirtelen minden olyan messzinek túnik és alig várjuk, hogy kívánságaink végre beteljesüljenek. Ha vágyódásunk túl naggyá nő, a mezei katáng az ő rövid ideig virágzó virágaival emlékeztet bennünket az élet múlandóságára. Az igazi boldogság abban nyugszik, hogy az Itt és Most-ot becsüljük meg és élvezzük azt a sok jót, amink már van, ahelyett, hogy a vágyódás felemésztene bennünket. Egy picivel többet ebből a lelki békéből kívánok magunknak, embereknek!

Egy másik legenda szerint a mezei katáng egy elvarázsolt hercegnő, akinek szerelme, egy ifjú lovag a keresztes háborúban Jeruzsálembe lovagolt. A hercegnő olyan szomorú volt, hogy legszívesebben meghalt volna. De ha ez már a történet vége lett volna, akkor a mezei katáng nem volna... Mert akármilyen szomorú is volt a hercegnő, nagy reményt támasztott szerelme hazatérte iránt. Minden reggel újra hitte, hogy egy nap visszatér hozzá. Minden reggel az összes szobalányával együtt újra kémlelte az út mellet a messzi távolt a hercege után. És végül a Jósiten az Égben megsajnálta ezt a vágyakozó népséget és mindannyiukat szépséges virágokká változtatta, hogy az út mentén mindig fürkészni tudják a távolt (a virág német neve egyébként lefordítva: Útváró - Wegwarte..., sokszor az utak szélén nő) A hercegnőt fehér, a szolgálóit kék mezei katánggá változtatta a Jóisten. Így még ma is ott állnak ők sok út mentén és várnak, s kora reggel Kelet felé, a felkelő Nap irányába tekintenek. Virágaikat a Nap járása után fordítják, s ha a Nap eltűnik, lehorgasztják fejecskéiket. A Naphoz való fordulások után népi neveik németül lefordítva: Naputánjáró, Napratekeredő vagy Napmenyasszonya - emiatt is ragadt rájuk.

Az egyik legbájosabb virágunk régies neve naputánjárófű.
Már az ókorban is használták gyógyításra a gyökerét és a levelét, a mezei katáng a népi gyógyításban régóta ismert drog. A díszítő elemként is jól mutató katángnak a gyökerét, vékonyabb szárhajtásait és tőleveleit használják gyógyászati célokra. Ránézésre mindenkinek ismerős lehet a mesékben is szereplő, hazánkban őshonos, parlagon hagyott területeken, utak mentén is megtalálható, kék, fehér vagy rózsaszín virágú növény. Szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásai azonban talán kevésbé ismertek. Tavasszal a leveleinek csipkézete a pongyola pitypang leveléhez nagyon hasonlóan néz ki. A mezei katáng kitartó, robosztus és abszolút télálló növény. Varázslatos égkék virágai, melyek csak délig vannak nyitva nektárt és pollent adnak vadméheknek, pillangóknak és egyéb rovaroknak. Mindig csodálkozom, mennyi repülő lény tülekedik kék virágjai körül.
A katáng gyökeréből a XVI. század óta készítenek enyhén kesernyés, fűszeres ízű kávét. A vad fajból nemesített cikória szárított és pörkölt gyökeréből készül a cikóriakávé - a koffeintartalom csökkentése miatt gyakran keverik valódi kávékhoz. Gyökérkivonata alkoholmentes italok része is. A cikóriából készült kávét fogyaszthatják hisztaminérzékenyek, várandós és szoptatós anyukák, szív és érrendszeri problémával küzdők, illetve magas vérnyomásban szenvedők is. Természetes módon koffeinmentes, így aki nem akar lemondani a kávézás élményéről, annak jó alternatíva lehet. Bolti vásárlásnál arra figyeljünk, hogy hozzáadott cukrot ne tartalmazzon, valamint ne keverjék malátával, ugyanis gluténérzékenyek számára nem ajánlott.

Gyűjtési idő: nyáron a virágzó növény, késő ősszel a gyökere. Kora tavasszal a levele salátába, smoothies-ba, levesbe is jó. A virágok, a szár, a levelek és a gyökér is felhasználható - az egész növény minden része gyógynövény. Pozitívan hat az emésztésre, a zsírégetésre, étvágygerjesztő, védi a májat és a lépet. A szárított gyökérből ízletes pótkávé készíthető. A gyökér sok inulint tartalmaz, ezért cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott. A mezei katáng, mint ahogy a bojtorján nehézfémek és egyéb méreganyagok kihajtására is alkalmazható. Ekkor csináljunk egy teakúrát vele a levelekből és a gyökerekből. a Chicorée vagy a Radicchio egyébként a mezei katáng kitenyésztett változatai. Energetikailag a mezei katáng a tisztázó és védő növények közé számít.

A kék virág egyébként egy régi germán varázsnövény is, amiről azt mondták, hogy könnyebben eléri a kívánságait az, aki ennek a növénynek a levével vagy gyökerének levével bekeni magát. Izgalmas felhasználás. A középkorban hatalmas varázsnövénynek tartották. Füstölésnél a keverékben feladata az önszeretet erősítése és az igazságra való rálátás élesítése. A mezei katáng a Bach-virágterápiában Chicory néven ismert, mely abban tud segíteni nekünk, hogy önzetlenül szeressünk és úgy adjunk, hogy cserébe ne követeljünk valami mást.A mezei katáng ezek miatt nem hiányozhat egy természetközeli kertből sem! A mezei katáng üzenete a belső alkimistának Akkor is, ha tele vagyok vágyódással, amely látszólag elemészt, akkor is magam határozok önmagamról és arról, hogy a fény felé forduljak. Ez mindig a szemeim előtt lebeg és elraktározom mélyen belülre. Így nehéz időkben reményem támad, melyet szívesn megosztok másokkal is. A fény nem csak világosság, hanem melegség és szeretet is kívül és belül. Türelmesen és elfogadóan befogadom, ami jönni akar felém és ez nagy, belső nyugalommal tölt el engem, ami erőt és akaraterőt is ad nekem. Olyan erőt, ami sebezhetetlenné tesz. Akaratot, aminek nincs szüksége elismerésre. A nyugalomban találkozom lelki terheimmel is és szortírozni, feldolgozni, kitenni, tisztítani tudom őket, hogy testileg és szellemileg is magasabb életminőségre tudjak lépni, amely nem a materiális dolgokban található meg. Az élet több, mint állandóan célok után rohangálni és várakozásoknak megfelelni. Az élet individuális és szabadon alakítható, a saját ritmusomban, a normáktól függetlenül.
Antropozófia:"Rudolf Steiner kék virágaiban a Szaturnuszt látta és gyakran ajánlotta az antropozófus orvosok és a még a mezőgazdászok figyelmébe is. 1. a keserűanyagok révén az anyagcsere területén hat (pl. emésztési gyengeség ellen), amivel a Jupiterfolyamatokat szólítunk meg és egy preparátumot, mint a Stannum per Cichorium lehet felírni.2. az alkáli sók révén magára a vérre hat és ezzel a ritmikus rendszerre is hatása van
- Rudolf Steiner markánsan kiemelte a hatását az emberi organizmus mindhárom részére - ezzel erre a növényre Napnövényként is rá lehet tekinteni.*
A mezei katángot a középkorban sponsa solis-nak is nevezték: a Nap menyasszonya.
3. kovasavtartalma által pedig egészen a periférikus folyamatokig hatol, bizonyos körülmények között még bele magába a csontrendszerbe is, amivel már a szaturnuszira lehet utalni a Cichorium-lényben.Rudolf Steiner mondja még róla: ebben a kéklő színben a Szaturnuszhatást sejtjük, amely a Naphatást támogatja.
Virágszín - Szaturnuszfolyamatok eredménye. A kék és az ólom szavaknak (Blau és Blei németül) etimológiailag közös germán gyökerük van. : bliwa, rokon az indogermán mliwom-al, ami kéket jelent.Ez azonban egy egészen más kék, ez a Cichorium-kék, égibb, kozmikusabb, mondhatni. Kinek ne jutna eszébe a kékszemű szűz legendája, aki eltéríthetetlen állhatatosságban és hűségben az úton vár és szerelme visszatértét figyeli, akinek a Szentföldre kellett mennie.
További szaturnuszi elemek a mezei katángnál:
A növény erősen a kozmikus gyökérzetbe megy, amely mélyen a földbe fúródik;
A virágzási impulzus, habár az egyes virágok igen rövidke életűek hónapokon át, egészen az őszbe menően megmarad;
A virág közvetlenül a fás-oldalágakből fejlődik ki;
A termésképzésnél lemond - abnormális módon a fészkesvirágzatúak csoportjában - a Pappus-ról, a termés nem akar repülni, inkább egy bizonyos önmagánál maradást, egy bizonyos visszafogottságot mutat.
Karakterisztikus a mezei katángnál a növekedési helye a legsoványabb, köves talajokon, ahol türelmesen kitartva, szívósan megtartja életet. Hiányzik belőle a mérges / mérgező karakter - épp ellenkezőleg, kulturális intézkedések révén könnyen átváltozhat megbecsült élelmiszerré. A régi időkben levét éppen mérgezések ellen használták.Ha az Akonit a Szaturnuszhoz, mint a halál bolygólyához passzol, úgy a Cichorium úgy passzol a Szaturnuszhoz, mint a feltámadás bolygójához."........................................
Mezei katáng: A növény keserűanyagokat tartalmaz, inulint, fruktózt, kolint valamint ún. szeszkviterpén laktonokat. Ennek köszönhetően nemcsak segít emésztési problémák - így felfúvódás, bélgáz-képződés - esetén, de étvágyat is csinál, az epetermelést pedig serkenti.Nem véletlen, hogy alkalmas a gyomorfekély-, de a máj és a vese működési zavarainak kezelésére. Fenolsavjai miatt vízhajtó hatása van, a vér triglicerid- és koleszterinszintjét csökkenti. Kiegészítő kezelésként használják bőrbetegségekre, például köszvényre.
KatángteaKatángteát úgy készíthetünk, ha 2 dl vízben felforralunk egy szárított, apróra vágott katánggyökeret, főzzük 3-4 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Mézzel lehet édesíteni. Étvágy- és emésztést serkentő hatasa.A cikória gyökere nagy mennyiségben tartalmaz inulint, mely az élelmi rostok csoportjába tartozó, növényekben előforduló poliszacharid. Vízben oldódó nagyméretű rost, mely a bélben sértetlen marad, magához vonzza a jó baktériumokat. Kinek nem ajánlott?Bár egyes gyógynövényeknek túlzott fogyasztása, alkalmazása kerülendő, a mezei katángnak nincs ilyenkor sincs mérgező hatása. Epeköves betegek azonban csak kellő óvatossággal fogyasszák!
PótkávéKészíts otthon pótkávét a vadnövény gyökeréből!
A mezei katáng vadon termő, gyűjthető növény, amelynek vastag gyökeréből készül a pótkávé, cikóriakávé, macikávé. A gyerekek által is fogyasztható ital íze ismerős lesz, koffeintartalma pedig a nullával egyenlő. Szedjünk egy kis alapanyagot a kávéhoz. Szép, égszínkék virágú évelő növény, amiből a mezőkön, útszéleken bőven található. Nyár elejétől ősz végéig virágzik. Rózsaszín és fehér virágú változatai is léteznek.
Meg nem művelt homokos talajon, utak mentén és mezsgyékben, mint vadontermő növény, főleg Ázsiában és Európában, Ausztráliában, Új-Zélandon (1500 méterig). Termesztik Németországban, Ausztriában és nálunk. Hazánkban legelőkön, utak mentén, úgyszólván az egész ország területén található.
A görögök és rómaiak is felhasználták, termesztették. Pliniusz és Theophrasztosz szerint fűszerként használták. Az egyiptomiak gyomorerősítőként fogyasztották és konyhanövényként tartották, a franciák szintén évszázadok óta termesztik. Linnaeus svéd botanikus virágóráján is felhasználta, mert a növény reggel kinyílik, délben pedig bezáródnak.

Régebben varázserőt is tulajdonítottak neki, a virágokat vízbe áztatták és segítségével beleláthattak a jövőbe. Kelták mítoszában Freya, aki az út mentén urára végtelenül hosszan várakozott az istennő e növénnyé változott, így lett a hűség, megértés és barátság szimbóluma. Az angolok szerint a mezei katáng virágai egy szomorú leány szeme színét őrzik, akinek a kedvese a tengerbe veszett.A napóleoni háborúk miatt a kávészállítmányok nem jutottak el Európába, így nagyon népszerű volt a kávépótlónak használt cikóriagyökér. Belgiumban a 19. században a burgonyatermés tönkremenetelekor sokakat a termesztett salátacikória hajtásai mentettek meg az éhhaláltól. A kávékészítéshez először is keressünk egy érintetlen, tiszta helyet a növény begyűjtéséhez. A növényeket gyökerestől húzzuk vagy ássuk ki. Érdemes az ásást választani, így biztosan nem szakad el a gyökér.
A gyökerekről alaposan mossuk le a földet, használjunk körömkefét. Papírra vagy pamuttörölközőre téve szárítsuk meg. Távolítsuk el a nagyon vékony hajszálgyökereket, majd éles késsel aprítsuk fel a karógyökereket.
Sütőpapírral bélelt tepsibe téve 180 °C-on 1-2 óra alatt süssük aranybarnára, attól függően, hogy ki mennyire szereti "pörkölten". Amikor kihűlt, kávédarálóban őröljük meg.Ha kész az őrlemény, akkor a bolti cikóriakávéhoz hasonlóan készíthetjük el a forró italunkat. 250 ml vizet forraljunk fel és tegyünk bele 2 evőkanál őrölt cikóriagyökeret. Fedjük le és hagyjuk állni 10-15 percet. A kész főzetet csészébe szűrjük le. Ízesíthetjük mézzel, tejjel ízlésünk szerint. Ki ivott már pótkávét mezei katángból?
Számomra az egyik legszebb gyógynövény. Korán reggel mikor kimegyek a kertbe, látványával már csodás a világ. Mióta betelepítettem, kora tavasszal már szedjük a friss, zsenge leveleket teának és salátának. Fájó szívvel... a virágos szárát is levágom, megszárítom. Késő ősszel a gyökerét kiásom, az is jó lesz teának. A katáng gyökerét a népi gyógyászatban máj- és epebántalmak esetén alkalmazták. Egészségünk fenntartása érdekében gyakran fogyasztjuk.
Mezei katáng (Cichorium intybus) - Többek kérésére részletes felhasználási módok:
Galénosz, a gladiátorokat gyógyító orvos, az egyiptomiak, a kelták, a görögök és a rómaiak is felismerték a mezei katáng gyógyító tulajdonságait.
Mikor és hogyan gyűjtsük?
A növény orsószerű gyökerét késő ősszel, vagy kora tavasszal gyűjthetők. A begyűjtött gyökereket hosszában ajánlatos kettévágni, hogy ne folyjon ki sok tejnedv és ezután következhet a szárítás. A föld feletti részeket, vagyis a herba drogot adó virágos leveles szárat a virágok megjelenése után gyűjthetjük, célszerűen metszőollóval, esetleg sarlóval. A virágzás hosszan elhúzódhat, júliustól egészen a tél beálltáig.
A növény részeinek gyűjtése során ügyeljünk arra, hogy olyan területről, ami esetleg szennyezett lehet (autóutak, gyártelepek mentén, városi közterületeken, stb.) ne gyűjtsük. A levágott zöld, föld feletti részeket a szedés után rögtön javasoljuk felaprítani, majd azt követően fénytől védett helyen kell szárítani, tárolni, hogy ne fakuljanak ki a virágok. A föld feletti részek annál értékesebbek, minél több levelet tartalmaznak.
Hogyan készítsek teát?15-30 g szárított gyökeret, levelet, virágot 1 liter vízben 5 percig szükséges forralni, vagy egy kávéskanálnyi szárított gyökeret 2,5 dl vízben 10 percig főzünk, majd fedetten hagyjuk hülni és ihatjuk.(máj- vesebántalmak, felfúvódás, böfögés, bélrenyheség ellen) Vagy egy kávéskanálnyi szárított gyökeret 2,5 dl vízben 10 percig főzünk, majd fedetten hagyjuk hülni és fogyasztható.
Amikor sokan itták a cikóriakávét, nagyon kevés volt az epe- és májbeteg ember, mert májat, vesét, lépet tisztít. A felesleges epét és vizet elhajtja.
Epe- és májproblémáknál három hetes kúra javasolt, ahol az első héten minden nap, a második héten minden másnap, és a harmadik héten minden harmadik nap kell egy csésze teát inni reggel éhgyomorra. Vízhajtásra reggel kell egy csésze teát meginni két-három napig. A lép tisztítására egy héten két alkalommal igyanak meg egy-egy csésze teát a nap bármely szakában. Étvágygerjesztésre napi két csésze teát javaslok, reggel és délben étkezés előtt. Fogyasztó teának egy rész mezei katáng, egy rész veronika, és egy fél rész fehér árvacsalán (virág, levél) keverékét javaslom. Este 3 dl vízzel egy teáskanál keveréket egy percig főzzük, pótoljuk az elfőtt vizet, és minden étkezés előtt egy decit megiszunk belőle. Minden nap kell inni, korlátlan ideig fogyasztható.Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez) adható. Epekő oldásnál óvatosan járjanak el, mert ha elindul a nagyobb epekő, azonnali műtétre van szükség. Napi fél adaggal kezdjék (csapott teáskanál teafű, 2,5 dl vízben főzni 2-3 percig, leszűrni, langyosan inni, különben igen keserű) egy hétig. Ha érzik, hogy jó, akkor igyanak teljes adagot (ugyanez csapott evőkanál teafűvel). Ha érzik, hogy igen-igen jó, akkor emelhetik napi 2, max. 3 csészére az adagot. Reggel igyák éhgyomorra az egyiket, főétkezés után a másikat.
Vigyázni kell az étkezéssel is: zsírban szegény ételek, napi 2 evőkanál lenmag megrágva, sok folyadékkal, nyers torma, céklalé, boróka bogyó/lekvár, szója. Tilos: nehezen emészthető ételek (bab, borsó) alkohol, kávé, erős fűszerek.Hashajtó szirup: félliternyi nyers levet préselünk friss növényből, hozzáadunk fél kg cukrot. Forralás nélkül melegítjük lassú tűzön, míg szirup sűrűségűre nem válik. Napi 2-4 teáskanállal iszunk belőle reggel éhgyomorra. Gyermekeknek is adható.
Szárított gyökérből készített tea: Egy kávéskanálnyi szárított és aprított gyökeret 2,5 dl vízben 5-10 percig főzünk, 15 percnyi állás után leszűrjük. Naponta 3-4 alkalommal édesítés nélkül fogyasztjuk.
Virágzó hajtásból készített tea: Egy evőkanál szárított és aprított drogot 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 20 percig állni hagyjuk, leszűrjük.EllenjavallatTerhesség, szoptatás alatt nem ajánlott.
Felhasználás külsőleg: Katángkóróból készített borogatás segítségével lelohasztható a végtagok dagadása, friss levének felhasználásával pedig kezelhetők a gyulladt, mérges pattanások, gyógyíthatók a kelések és az elfertőződött felszíni sebek is. Kamillával és szemvidítófűvel kombinált forrázatával borogatható a szemkörnyék ödémás feldagadása, a szem kivörösödése és a kötőhártya gyulladása.

Nehezen emészthető, zsíros táplálékok mellé, akár közvetlenül, vagy utólagosan fogyasztva is javallható a friss növényi levelek!
(a szövegeket összeollóztam magyar és német oldalakról az internetről, ucsak a fotókat... - a német szövegeket én fordítottam, sok magyar szuper szöveget köszönhetünk Szabo Gianina csoporttagunknak, hálás köszönet )"

forrás: Bernadett Andrea Kiss - Ehető vadnövények csoport

2021.-2023. Földanya Kincsestára
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el